agroturystyka
dowoli 

HISTORIA DOMU

Na miejscu naszego domu w czasach niemieckich ponad sto lat funkcjonowała karczma. Był to jeden z największych i najstarszych budynków we wsi. Powstał w XVII w. i istniał ponad 200 lat!

W latach 1945-1990 budynek nazywano świetlicą, bowiem służył on wszystkim mieszkańcom wsi. To tutaj odbywały się zabawy taneczne i wesela, do których w pierwszych powojennych latach przygrywała orkiestra wolimierska. Tutaj też odbywały się spotkania prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zebrania wiejskie. W latach sześćdziesiątych mieszkańcy mogli obejrzeć najlepsze filmy kina polskiego, dzięki częstej obecności kina objazdowego. W 1962 roku obejrzeli pierwszy kolorowy film “Krzyżacy”. W latach 70-tych działał tu prężnie Klub Książki i Prasy “Ruch”, który organizował życie kulturalne wsi.

dowoli-historia-karczma-06
dowoli-historia-karczma-04

W dawnej karczmie mieściła się biblioteka i czytelnia. W różnorodnych świetlicowych zajęciach uczestniczyli młodzi i starsi mieszkańcy Wolimierza i okolicy. Kursy, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, zabawy taneczne dla dorosłych, potańcówki dla młodzieży szkolnej – to długa historia wolimierskiej świetlicy. Po stanie wojennym, w drugiej połowie lat 80-tych, następuje zamieranie jej działalności i koniec działalności wiejskiej.

W 1991 roku do Wolimierza sprowadził się wrocławski Teatr Klinika Lalek. Zapoczątkowało to magiczną przemianę naszej wsi, która trwa do dziś. Artyści teatru mieszkali i wystawiali przedstawienia u nas, w dawnej świetlicy, czyli na Szajbie.

dowoli-historia-karczma-09
dowoli-historia-karczma-05

Karczma spłonęła niestety w 1998 roku. Klinika Lalek po małej tułaczce znalazła swą przystań na Stacji Wolimierz, gdzie są do dziś. Spalona karczma niszczała przez kilka lat. Na jej fundamentach powstał nasz dom, budowa zakończyła się w 2007 roku. Początkowo nasza agroturystyka nazywała się Huskyfarm, gdyż dawni właściciele hodowali psy Husky, brali też udział w wyścigach psich zaprzęgów za które zdobyli liczne wyróżnienia.

Od 2021 roku nasz dom nazywa się DoWoli i staramy się tchnąć w niego nowego dobrego ducha. Woli to potoczna nazwa naszej wsi w rozmowach wolimierzan. Chcemy, aby nasi goście zaznali u nas DoWoli relaksu czy zabawy, zależnie czego akurat potrzebują.

Uważamy, że historia dawnej karczmy, potem świetlicy pełnej zabawy i kultury, artystyczne działania Kliniki Lalek, czy wreszcie agroturystyka pełna ludzi i zwierząt, doskonale wpisują się w ducha DoWoli:)