Spod naszego domu możemy udać się praktycznie w każdą stronę i nie zabraknie nam wrażeń i pięknych widoków. Na północ mamy całe Pogórze Izerskie, zamki, jeziora leśniańskie i złotnickie. Na zachód trasy rowerowe Czech, w tym single tracki kilkanaście minut jazdy rowerem od nas. Na południe rozciągają się przebogate trasy rowerowe Gór Izerskich.

Przykładowe trasy rowerowe z DoWoli

Obie poniższe trasy obfitują w piękne widoki. Prowadzą prawie nie uczęszczanymi szlakami, prawdopodobnie nie spotkacie tam innych turystów.
Trasa poniżej, 15,3 km. Droga raczej dla doświadczonego rowerzysty, często zarośnięta trawą, polna lub leśna. Po drodze oglądamy resztki domu myśliwskiego ostatniego właściciela zamku Czocha (nr 3), ruiny zamku Świecie(4) – warto posłuchać historii opowiadanej przez właścicielkę. Wracamy do nas przez las świeciański.

Druga trasa rozszerzona o kąpieliska jeziora Leśniańskiego oraz o zamek Czocha.

Długość 28,3 km. Obie trasy zajmą dłużej niż czas podany na grafikach, ze względu na terenową drogę.

Szlak dawnych kopalni kruszców, kopalnia św.
Jana, skałki zakochanych i Sępia Góra

Ruszamy z domu szlakiem niebieskim oglądając panoramę Gór Izerskich (2), po przejechaniu mostem przez Kwisę skręcamy na szlak żółty (4). Dojeżdżamy
do Kopalni Św. Jana (6) którą polecamy zwiedzić (ceny i godziny w dalszej części przewodnika). Następnie wspinamy się stromą drogą do ruin dawnej karczmy i na Skałki Zakochanych (8). Po obejrzeniu widoku na Wolimierz ruszamy na Sępią Górę (10) skąd mamy panoramę całego Świeradowa Zdroju.
Zjazd asfaltem a potem leśną drogą do Gierczyna i powrót ścieżką górnictwa
kruszców (znaki górniczych kilofów na drzewach, 11-14). Przez stulecia wydobywano tu cynę. Długość 25,5 km, 610 m, 610 m.

Przejeżdżamy przez Pobiedną, przed granicą z Cechami wjeżdżamy w las. Dojeżdżamy na Kocici kameny (2) skąd jest piękny widok, warto wejść na skałki. Jedziemy dalej pod Smrkiem, można wspiąć się na wieżę widokową. Dojeżdżamy do Polany Izerskiej (4), jeśli starczy nam czasu można odbić do pobliskiej Chatki Górzystów. Powrót przedmieściami Świeradowa i łąkami do DoWoli. Na parkingu single track (5) można odbić na pobliską wieżę widokową na Młynicy.

Malownicza trasa. Ruszamy spod domu, przejeżdżamy polną drogą do Pobiednej, omijamy gospodarstwo rolne (3) z lewej strony i wyjeżdżamy przy pałacu. Następnie wspinamy się na Czubę skąd pięknie widać Wolimierz. Przejeżdżamy do Czech, trasą rowerową jedziemy do Jindrichovic. Można zatrzymać się w Restaurace u Dubu na piwo czy przekąskę (4). Drogą rowerową z widokami wracamy do Polski, przez świeciański las wracamy do Wolimierza.

Śladami kupców i rycerzy

Szlak rowerowy prowadzący przez malownicze i historyczne miejsca, jak zamek Czocha, ruiny zamku Świecie. Na tablicach stojących przy trasie będzie widać
że przechodzi obok naszego domu, na poniższej mapie idzie obok. Częściowo droga wiedzie przez Czechy (Jindrichovice pod Smrkem, Nove Mesto pod Smrkem). Oprócz dróg asfaltowych zastaniemy także leśne i polne
dukty. Długość 41 km, 870 m, 870 m. Trasa z zaznaczonymi atrakcjami, można pobrać ślad gpx lub kml

Trasy rowerowe z parkingu single track Zajęcznik

Do Chatki Górzystów

Start i koniec, parking single track Zajęcznik, 7 min od nas samochodem. Można skrócić trasę wjeżdżając na Stóg Izerski Gondolą z rowerem. Wjazd pod Stóg Izerski (3,4), przejazd malowniczym żółtym szlakiem blisko rozlewiska rzeki Izera (5-7), odpoczynek na Hali Izerskiej przy Chatce Górzystów (8), powrót przez Polanę Izerską (9) single trackiem Góreczno/Świeradowiec. Długość 25,5 km, 590 m, 590 m.

Wersja rozszerzona. Na Smrk, Palicnik, do Jizerki, Schroniska Orle i Chatki Górzystów

Wjazd pod Stóg Izerski (3,4), wejście na wieżę widokową na Smrku (5) przejazd na Palicnik i wejście na skałę (6), następnie do malowniczej wsi Jizerka (7) oraz następnie do Schroniska Orle (8), odpoczynek na Hali Izerskiej przy Chatce Górzystów (9). Zjeść i wypić możemy w Jizerce, Orlu lub Chatce Górzystów. Powrót przez Polanę Izerską (10) single trackiem Góreczno/Świeradowiec. Dłogość 47 km, 980 m, 980 m.

Po więcej tras w obszerniejszym wydaniu zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem: